Meglepő lehet, hogy ízületi betegség már gyermekkorban előfordulhat. És nem csak egy rándulás, húzódás okozta fájdalom, hanem igazi mozgásszervi betegség.
Lássuk, mi az, ami már fiatal korban elkezdődhet:
Milyen mozgásszervi problémák jellemzőek gyermekkorban, vagy fiatal korban?
- természetesen bármilyen, csont-, ín-, izom sérülés, rándulás. Ezeket traumatológus illetve ortopédus kezeli.
- Sportterhelés okozta krónikus problémák (például túlterhelés, túlerőltetés). Sportorvos, ortopédus feladatkörébe tartoznak.
- Tartási és fejlődési variációk, rendellenességek szinte mindig kiderülnek gyermekkorban. (pl. gerincferdülés, dongaláb, stb.). Ezek kezelésével általában ortopédus foglalkozik.
- Egyéb veleszületett genetikai, vagy anyagcsere betegségek, melyek ortopédiai vagy belgyógyászati – reumatológiai ellátást igényelnek.
- Szerzett anyagcsere betegségek következtében fellépő mozgásszeri panaszok kezelésénél, elsődleges az alapbetegség megfelelő ellátása (belgyógyászat) (például túlsúly, cukorbetegség, stb.)
- Gyulladásos ízületi betegségek, reuma! Ez az, ami meglepő és sok esetben ijesztő: akár már csecsemőkorban is kezdődhet sokízületi gyulladás, autoimmun betegség! Ezek nem egyszerű ízületi fájdalmak, hanem az egész szervezetet érintő betegségek. Számos típusuk, fajtájuk létezik, csakúgy, mint felnőttkorban. Speciális terápiát, (gyermek)reumatológiai gondozást igényelnek. A gyulladásos ízületi betegségek (sokízületi gyulladások, autoimmun betegségek) kezdete egyébként sem időskorra jellemző, bár akkor is lehetséges. Leggyakrabban 20-50 éves életkor között indulnak.
Terápia: szerencsére egyre jobb és modernebb terápiák léteznek. A terápia a betegségtől és egyéni szempontoktól függően más és más. (Érdekes!: gyermekkorban a gyulladt ízület sokszor nem annyira fáj, a gyermek nem panaszkodik fájdalomra, de látható, hogy például sántít, és duzzadtabb az ízület.)
- Normál ízületi felépítés mellett kopásos, meszesedéses betegség NEM kezdődik fiatal korban. Ez igazán az idősebb korosztály betegsége.
Jó egészséget kívánok!
Dr. Megyaszai Márta