Mozgásban tart! Mozgás életmódról és mozgásszervi betegségekről mindenkinek

Mozgasszervi blog

Mozgasszervi blog

Derékfájás 2.

Porckorongsérv

2016. március 20. - Márta Megyaszai

Februárban írtam a derékfájásról általában.

Már ott ígértem, hogy néhány részletre visszatérek a későbbiekben. Íme az egyik nagyon fontos téma: a porckorongsérv.

Nem nagyon van olyan felnőtt ember, akinek ne fájt volna legalább egyszer a dereka. Ebben a pillanatban is a felnőttek negyede érez derékfájdalmat.

Derékfájást porkorongsérv is okozhat. A porckorongsérv nagyon ijesztő diagnózis tud lenni, ha az ember nem tudja, mire számíthat ezzel a betegséggel.  Lebénulok?? Ez az egyik leggyakrabban feltett kérdés a diagnózis után. A másik leggyakoribb a műtéttel kapcsolatos kérdések köre.Pedig messze nem kell mindenkit megműteni, akinek az MRI vizsgálata porckorongsérvet mutatott ki.

De haladjunk csak sorjában:

Mi is az a porckorongsérv?

A gerinc testünk fő támasztórésze, emellett a gerincvelő és az ideggyökök, idegrostok révén a törzs és a végtagok mozgató, érző stb. működéséért is felelős. A gerinc fő alkotórésze a csigolyák (csontok) és a köztük lévő porckorongok. A csontok adják a tartást, a porckorongok a rugalmasságot, mozgékonyságot. A csigolyák közti porckorongok zselépárnára hasonlítanak: kívül van egy tok belül a „zselé”. Ha a tok meggyengül, a zselé ki tud dudorodni és a közelében lévő szöveteket megnyomja. Ha ez éppen egy ideggyök, akkor a fájdalom kisugárzik valamelyik végtagba (nyaki sérv esetén karba, derékból pedig lábba). A kidudorodást hívják protrusionak vagy herniának – utóbbi jelenti a porckorongsérvet vagy gerincsérvet. Ritkán a kidudorodásnál a tok kiszakad és itt a zselé kicsorog. Ezt nevezik kiszakadt porckorongsérvnek.

Kis kidudorodás sokszor semmilyen gondot és panaszt nem okoz. Idősebb korban szinte mindenkinek van ilyen (akár nagyobb is), sokszor fájdalom nélkül!

Miért alakul ki?

A korábbi cikkben írt hajlamosító tényezők itt is érvényesek. (lásd a februári bejegyzést)

Milyen tüneteket okoz?

Deréknál lévő porckorongsérv esetén a tünetek: derékfájdalom, láb felé sugárzó fájdalom, a láb bizonyos részének zsibbadása, a bőr érzéketlensége, néha egyes izmok elgyengülése. Utóbbit nevezhetjük bénulásnak. Ez azonban nem jelenti azt, hogy béna is marad az izom. Megfelelő terápia (általában gyógyszer, ritkán műtét) mellett a panaszok megszűnnek, és az izomerő is visszatér. Tehát NEM fog lebénulni és tolókocsiba kerülni egy egyszerű (vagy akár kiszakadt) porckorongsérv mellett!

A terápia:

Leggyakrabban elegendő gyógyszeres terápia néhány kiegészítéssel: rövid ideig tartó kímélet, fizikoterápiás kezelések, krémek, stb. Aztán jöhet a megfelelő mozgásterápia. Utóbbi a panaszok csökkentése mellett főleg a későbbi problémák megelőzését szolgálja. A megfelelő gerinctorna a leghatékonyabb a megelőzésben, és semmi sem helyettesíti.

Kiegészítő gondolatok a műtétről egy mondatban:

- gyógyszeres és egyéb terápiákra (gyógytorna, fizikoterápia, stb.) nem reagáló esetekben, illetve bizonyos tünetek fennállása esetén szükség lehet műtétre.

- a műtét eldöntésében elsődlegesek a panaszok és az orvosi vizsgálattal találtak. Az MRI vizsgálat ilyen esetekben a pontosításhoz szükséges, de nem az „MRI leletet” kell megműteni!

- a mostani műtéti technikák mellett a gyógyulás általában gyors, de rehabilitációra és gyógytornára itt is szükség van.

Jó egészséget kívánok!

Dr. Megyaszai Márta

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://mozgasszervi.blog.hu/api/trackback/id/tr88507418

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása