„A néma járvány” – így nevezik a csontritkulást, mivel sokáig nincsenek észrevehető tünetei, nem okoz fájdalmat, csak ha már törik, roppan a csont, vagy változik a testalkat. Hazánkban az 50 év feletti korosztály 17-18 százalékának van mérhető csontritkulása. Évente 80-90 ezer csontritkulásból adódó törés történik. A legveszélyesebb a combnyaktörés.
Hogyan előzhetjük meg a bajt? Mit tehetünk csontjaink védelmében?
Íme 3 alapszabály, amire ha odafigyelünk, nagyon sokat tehetünk azért, hogy csontjaink hosszan egészségesek maradjanak.
- Mozgás: a legfontosabb csontvédő, sőt csontépítő faktor! Amik leginkább erősítik a csontot: 1, az ízületek „rázkódásával” járó, a gravitációt kihasználó mozgásformák: például futás, gyors gyaloglás, ugrálás. 2, erősítő gyakorlatok. Nem újdonság, hogy a rendszeres mozgás már gyermekkortól az egyik legfontosabb egészségvédő (így csontvédő) tevékenység.
- Csontvédő táplálkozás: kalciumban gazdag, sok zöldséget, gyümölcsöt tartalmazó kiegyensúlyozott táplálkozás védi a csontokat. 1, A kalcium és más ásványi anyagok fontosak a csontok felépítéséhez. Kalcium nem csak a tejtermékekben, hanem például az olajos magvakban (mák, dió, szezámmag) is nagy mennyiségben megtalálhatók. Tehát aki nem fogyaszt tejtermékeket, ezekből is pótolni tudja a szükségletet. 2, A nagyon sok húst, zsíros ételeket tartalmazó étkezések savas közeget teremtenek, és ezt a szervezet a csontokból való kalcium kimosásával kompenzálja, így a csontritkulás felé tolja az egyensúlyt. Egészséges kiegyensúlyozott táplálkozás esetén ez nem következik be. Gyermekkorban épülnek, nőnek a csontok, ekkor különösen hasznos a csontoknak kedvező életmód, hogy erős, egészséges csontozat alakuljon ki.
- D vitamin: hazai mérések szerint már fiatal korban nagyon gyakori az alacsony D vitamin szint, időskorban pedig még inkább. A D vitamin a csont elsődleges vitaminja. Májban, tojásban, olajos halakban megtalálható. De a legfontosabb: napfény segítségével az elővitaminból a szervezet elő tudja állítani. Ezért nyáron nagyobb valószínűséggel lesz jó a D vitamin szintünk (hacsak nem használjuk a legmagasabb védőfaktoros naptejet, mert az gátolja a képződését). A gyakori alacsony szint miatt érdemes D vitamint pótolni, főleg az őszi-téli hónapokban. Ráadásul a D vitaminnak sok egyéb szerepe is van a szervezetben.
Kiegészítő tippek:
- A csontoknak a kalciumon és a D vitaminon kívül még sokféle ásványi anyagra (pl. magnézium) és vitaminra szüksége van (pl. folsav, C-vitamin, K vitamin – ez utóbbi egy része (K1) a zöld leveles zöldségek fogyasztásával kerül a szervezetbe, másrészt a bél jótékony baktériumai termelik (K2). Kiegyensúlyozott táplálkozás és egészséges bélflóra esetén elegendő mennyiség jut a szervezetbe. Hiánya nem megfelelő táplálkozás esetén vagy bizonyos bélbetegségek esetén léphet fel.). A vitaminok és ásványi anyagok mindegyikét nem kell állandóan pótolni tabletták formájában, mert egészséges táplálkozással elegendő mennyiség jut a szervezetbe.
- Fokozottabb odafigyelés szükséges több olyan betegségben, mely a csontokra hatással lehet. Ilyenek a pajzsmirigy túlműködés, sokízületi gyulladás és más autoimmun betegségek, egyes bélrendszeri betegségek.
- Menopausában hölgyeknek rendszeres csontsűrűség mérés javasolt, mely a mért értékeknek megfelelően 1-2-3 évente ismétlendő.
- Férfiaknál is létezik csontritkulás! Számukra is fontos a mérés idősödő életkorban.
- Csontritkulásra hajlamosít: többek között örökletes hajlam (szülők súlyos csontritkulása), bizonyos gyógyszerek tartós szedése (pl. szteroidok), vékony testalkat, dohányzás, alkohol, mozdulatlanság (egyes betegségek, vagy problémák, mely miatt hosszabb időre feküdni kényszerül). Ezekben az esetekben is nő a csontvédelem jelentősége.
Figyelem! Már kialakult csontritkulás esetén fontos a megfelelő terápia, melyet orvos határoz meg. A fenti elvek ilyenkor is hasznosak.
Jó egészséget kívánok!
Dr. Megyaszai Márta