Mozgásban tart! Mozgás életmódról és mozgásszervi betegségekről mindenkinek

Mozgasszervi blog

Mozgasszervi blog

Gyakorlatok sísérülések megelőzésére

2016. január 15. - Márta Megyaszai

Gyakorlatok sísérülések megelőzésére

 

 

Itt a síszezon… Fantasztikus élmény siklani a fehér havon. Jó levegő, szép táj, mozgás…

De tehetünk-e azért, hogy a síelés tényleg szép élmény maradjon, és ne kelljen egy sérüléssel bajlódni.

 

Síeléskor sokféle sérülés előfordul, de a leggyakoribb a térdízület sérülése. A térd megrándulhat, súlyosabb esetben szalagszakadás a vége. A térd balesetein kívül típusos a váll és a hüvelykujj sérülése (akár szalagszakadással), ezek leginkább eleséskor következnek be.

 

Néhány szempont figyelembevételével és néhány gyakorlat végzésével sok sérülés megelőzhető.

Lássuk ezeket!

 

Általános tippek:

-          Edzettség. Minél jobb kondícióban vagyunk, annál valószínűbb, hogy elkerüljük a bajt. Egész évben jó a rendszeres sport a formában maradásért, nem csak síelőknek!

-          Bemelegítés. Sétával, rövid futással, ugrásokkal, óvatos nyújtással. Az első csúszást is szánjuk bemelegítésnek.

-          Sok folyadék. A szervezet hidratáltsága befolyásolja a teljesítményt, és az odafigyelést. Elegendő vizet, teát, stb. igyunk síelés előtt, alatt, után.

-          Ismerjük saját képességeinket, a nekünk megfelelő pályát válasszuk. Gyakoroljunk, tanuljunk….  Fontos a biztonsági szabályok betartása.

-          Megfelelő, jó állapotú ruházat és felszerelés.

 

És a lényeg: néhány gyakorlat.

Síelés előkészítésére elsősorban a térd gyakorlatai fontosak.

Fontos az izomerősítés, az egyensúly-gyakorlatok az ugrások, és nem maradhatnak el a nyújtó gyakorlatok sem. Minél korábban kezdjük a síszezon előtt, annál hatékonyabb.

 

  1. Guggolás és leülés (székre): úgy, hogy a térd ne kerüljön a lábujjak vonala elé. Minél lassabban! Ha két lábbal már megy, 1 lábbal lesz az igazi. Ez az egyensúlyt is nagyon jól fejleszti. (1 lábas leülésnél a nem dolgozó láb előrenyújtva.)
  2. Egyensúlygyakorlat: 1 lábbal állva egy instabil felszínen (pl. egyensúlyozó párnán).
  3. Ugrások: leugrások dobogóról, érkezéskor egy újabb felugrással. (Haladóknak 1 lábbal!)
  4. Kitörések váltott lábbal. Haladóknak ugrással.
  5. A combizom nyújtása: a sarkat a medencéhez kell közelíteni, de közben az stabil maradjon, nem szabad a medencét hátratolni. Térdhajlító nyújtása: egyik láb elől, medence stabil és egyenesen tartva, a mellkas közelítése az elől lévő lábhoz. A váltott lábhoz hajlás védi a derekat.

 

Figyelem: az edzettségi szintnek és mozgásszervi állapotnak megfelelő gyakorlatokat végezzünk. Ha szükséges, gyógytornász (vagy edző) segítsen megmutatni a helyes kivitelezést.

 

Jó síelést és jó egészséget kívánok!

 

Dr. Megyaszai Márta

A bejegyzés trackback címe:

https://mozgasszervi.blog.hu/api/trackback/id/tr318275790

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása