Mozgásban tart! Mozgás életmódról és mozgásszervi betegségekről mindenkinek

Mozgasszervi blog

Mozgasszervi blog

Köszvény

2016. január 08. - Márta Megyaszai

 

Mi lehet ez?

Kortárs festmény?

Összekarcolt üveg?

Tüskék? Egyéb ötlet?

 

Ezek húgysavkristályok. A köszvény okozói.

Élesek, mint a tű és csúnya gyulladást okoznak.

(Pedig milyen szépek a második képen…)

 

Régebben a gazdagok kiváltsága volt, hogy köszvényesek legyenek.

Manapság szinte bárkinek lehet, csak a „megfelelő” életmód kell hozzá. Ugyanis az elhízás, nem túl egészséges táplálkozás, sok hús fogyasztása hajlamosít a betegségre. Lássunk néhány összefoglaló információt a köszvényről:

 

? Mikor alakul ki köszvény?

-          Amikor túl sok a húgysav a szervezetben, és sokáig magas a vérben a szintje. Ezt laborvizsgálattal lehet kimutatni.

-          Ilyenkor az ízületben, a szövetekben kicsapódhatnak a húgysavkristályok, és gyulladást idéznek elő.

 

? Miért lesz magas a húgysavszint és kinek? 

-          A húgysav a szervezetben szinte mindenhol előfordul, illetve termelődik. A vese választja végül ki, tehát    a vizelettel távozik a felesleg. Néha túl sok keletkezik, vagy étellel kerül a szervezetbe felesleges mennyiség, esetleg nem tud kiürülni a vesék rosszabb működése miatt.

-          Gyakori ok a túlsúly, és a magas purintartalmú ételek fogyasztása.

-          Bizonyos betegségek is eredményezhetnek magas húgysavszintet (pl. súlyos pikkelysömör, vérképzőszervi betegségek, stb.)

 

? Mik a tünetek?

-          Akut esetben gyulladt, piros, borzasztóan fájó ízület. Leggyakrabban a nagylábujj alapízületén, de lehet máshol is.  Ez sokszor rohamként jön, hirtelen, borzasztó erős fájdalommal.

-          Krónikus esetben kevésbé borzasztó a fájdalom, de több ízületet, szövetet érint a betegség. Súlyos esetben deformációk alakulhatnak ki.

 

? Gyógyítható? 

      - Akár igen! A húgysavszint csökkentése a cél. Ez olykor purinszegény diétával elérhető, de legtöbbet ér túlsúly esetén az egészséges testsúlycsökkentés. Tehát aki túlsúllyal küzd, sokkal több esélye van meggyógyulni a köszvényből, mint egy soványabbnak.

-          Sokszor azonban a diéta nem elegendő, ekkor olyan gyógyszert kell szedni, mely csökkenti a vér húgysavszintjét. A gyógyszer tartja alacsonyan a húgysavszintet, ezért azt folyamatosan kell szedni, rendszeres vérvételi ellenőrzések mellett.

-          Az akut köszvényes rohamnak speciális gyógyszere van.

-          Akut roham esetén nem szabad elkezdeni a húgysavcsökkentő gyógyszer szedését, mert gátolja a roham gyógyulását, sőt új rohamot generálhat!

-          Krónikus esetben kombinált terápia szükséges.

 

Diéta:

-          úgynevezett purinszegény diéta

-          túlsúly esetén fogyókúra, de legjobb az életmódváltás.

Okozhatja-e a sokízületi gyulladást a köszvény?

-          A klasszikus sokízületi gyulladás teljesen eltérő betegség, ennek nem oka a köszvény és a húgysav. (De a két betegség nem zárja ki egymást, olykor sokízületi gyulladásos betegnél is mérhetünk magas húgysav szintet.)

-          A köszvény ritkán megnyilvánulhat több ízület begyulladásával, tehát sokízületi gyulladást utánozhat.

  Jó egészséget kívánok!

 Dr. Megyaszai Márta

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://mozgasszervi.blog.hu/api/trackback/id/tr788251942

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása