A téli ünnepek, főleg szilveszter táján több alkohol fogy, mint egyébként. Az alkoholos italoknak számos hatása van, az akut vidámság az egyik meggyőző érv egy üveg mellett. Szinte minden szervre van hatása (néha még jó is!), így az izmok, ízületek sem maradnak „szárazon”
Lássunk néhány mozgásszervi hatást:
Az alkohol alkalmazható belsőleg (főleg így ismert), de külsőleg is. Utóbbin nem csak a patikában kapható alkoholos fertőtlenítőket értem. Több hazai fürdőben, wellness központban kínálnak olyan kezeléseket, melynek alapja a bor. Ezt hívják vinoterápiának. Egy jó borfürdőbe sokszor egyéb hatóanyagokat, (például gyógynövényeket, stb.) is tesznek a minél jobb hatás eléréséhez. Puhítja, kisimítja, élettelibbé varázsolja a bőrt. De spa kezelés részeként az izmokat is lazítja, oldja az izomgörcsöket – ha már a mozgásszervi hatásokat szeretném kiemelni.
Pezsgőben is lehet fürödni, minden bizonnyal a bőrnek is jót tesz…..
Belsőleg. Az alkohol fogyasztásának negatív de pozitív hatása is lehet. Nézzük először a
káros hatásokat:
Egyszeri (általában nagyobb mennyiség) fogyasztása esetén:
- Hajlam esetén köszvényes rohamot generál. Ez borzalmasan fájdalmas ízületi gyulladásos állapot. Nem élmény, de kezelhető.
- Egyeseknél több ízület fájdalmát okozhatja (sokszor másnapra), ezt általában az alkohol víz-kiürítő hatásának tulajdonítják. Tehát annak, hogy kimossa a vizet a kötőszövetekből, ezért azok kevésbé tudnak rugalmasan, harmonikusan működni. Megelőzésként az alkohol mellett minimum ugyanannyi víz fogyasztását tanácsolják.
- A mozgásszervi problémákra (vagy másra) szedett gyógyszerekkel az alkohol általában összevész, ennek számos rossz hatása lehet, hosszú lenne felsorolni… Nem jó keverni…
Krónikus alkoholfogyasztás (többször, vagy rendszeresen)
- Összekavarja a csont anyagcseréjét, így hozzájárulhat a csontritkulás kialakulásához.
- Elgyengíti az izmokat
- Károsítja a végtagi idegrostokat (is), ami zsibbadáshoz, érzéketlenséghez, ügyetlen mozdulatokhoz vezet.
- Csont elhalást (necrosis) okozhat.
Pozitív hatások (ilyenek is vannak!) egyszeri fogyasztásra:
- Az alkohol stresszoldóként azokra az izmokra is hat, melyek a stressz miatt görcsösek.
- Ezen felül is van izomrelaxáns, izomgörcsoldó hatása. Ennek nyak és hátfájósok, egyes fibromyalgiások örülhetnek.
- A vörösborban lévő resveratrol és más anyagok antioxidáns, gyulladásgátló hatásúak, az ízületeken túl az erekre is jó hatással bírnak. (Ez a hatás rendszeres kis mennyiségű fogyasztásnál érvényesül. Pl. 1-2 naponta 1-2 deci jó minőségű vörösbor)
Ez jó ürügy lehet egy pohárra, de ezekre a problémákra vannak természetesen más megoldások, vagy gyógyszerek is.
Csak mértékkel!
Boldog Új Évet és jó egészséget kívánok!
Dr. Megyaszai Márta