Mozgásban tart! Mozgás életmódról és mozgásszervi betegségekről mindenkinek

Mozgasszervi blog

Mozgasszervi blog

A gyógyszer barát vagy ellenség?

Gyógyszermentes megoldások mozgásszervi bajokra

2016. július 24. - Márta Megyaszai

Sokszor nehéz kiigazodni, hogy mikor kell gyógyszert bevenni, és mikor érdemes inkább más megoldást keresni. Sokan eleve ódzkodnak bármilyen tabletta szedésétől tartva a mellékhatásoktól, de vannak, akik hamar szeretnének megszabadulni a fájdalomtól, és akár enyhébb panasz esetén is a gyógyszert választják.  Hol az igazság?

Egyszerű lenne azt mondani, hogy a kettő között, de a kérdés összetettebb. Nagyon sokféle gyógyszer könnyen (recept nélkül) elérhető a patikákban: fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők, és persze a rengeteg féle táplálékkiegészítő. Ezekből, és még néhány receptköteles gyógyszerből (pl. antibiotikumok) néha túl sokat szedünk feleslegesen.

Az is előfordulhat azonban, hogy egy betegség gyógyszeres kezelés nélkül maradandó szervi károsodást okoz. Ezeket a már soha el nem tüntethető károsodásokat (nyomorékságot akár) összehasonlítva egy gyógyszer okozta mellékhatásokkal azt látjuk, hogy még mindig jobban járunk a gyógyszer bevételével.

Összességében:

1. szabály: Ha egy betegségnek sokkal több a "mellékhatása" mint az arra ajánlott gyógyszernek, akkor a gyógyszert kell választani! Ellenkező esetben eltekinthetünk a gyógyszeres kezeléstől. 

Az orvos abban tud segíteni, hogy tanulmányai és tapasztalata alapján ismeri egy betegségnek a várható kimenetelét és ismeri a gyógyszerek hatását és mellékhatásait. Ezek ismeretében lehet mérlegelni, mi a legjobb megoldás. Ezeket érdemes az orvossal megbeszélni.

Az orvosnak feltehető kérdések ezzel kapcsolatosan:

-          Milyen kezelési lehetőségek léteznek a betegségemre/problémámra?

-          Mi történhet, ha nem szedek rá gyógyszert? (Amennyiben orvosa gyógyszeres kezelést javasolt.)

-          Milyen hatásai és mellékhatásai vannak a gyógyszer(ek)nek?

-          Van a gyógyszereken kívül valamilyen más terápiás megoldás?

2. szabály: akut panasz esetén gyakrabban szóba jöhet a gyógyszeres terápia javaslata, krónikus esetben előtérbe kerülnek a gyógyszermentes megoldások. (Persze ez is betegségtípustól függ)

Reumatológusként itt most csak a mozgásszervi betegségek terápiájáról írok.

Gyógyszermentes megoldások:

Egyszerű mozgásszervi fájdalom esetén rengeteg terápiás megoldás létezik tablettákon kívül.  Ezek a lehetőségek természetesen betegségenként eltérőek, de van néhány általánosan javasolható megoldás:

-          Krémek: sokféle nagyon jó, hatékony krém illetve gél kapható recept nélkül is a patikákban. Ezeknek még a gyógyszerrel azonos hatóanyagtartalom esetén is lényegesen kevesebb a mellékhatása. Vannak fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, izomlazító, melegítő vagy épp hűsítő hatású készítmények, ezek lehetnek gyógyszeresek, gyógynövényesek, homeopátiás típusúak is. A széles választékból mindenképpen érdemes az adott betegségnek megfelelő egy-kettőt kipróbálni.

-          Borogatások: izomgörcsre és kopásos fájdalomra a meleg borogatások jó hatásúak. Akut gyulladás esetén viszont a hideg a megfelelő. A gyulladás stádiumától is függ hogy milyen hőmérsékletű borogatás jó, érdemes kipróbálni, mi esik jól, és az lesz a hatékony.

-          Gyógyfürdők: hazánk nagyon gazdag gyógyfürdőkben, főleg krónikus mozgásszervi panaszok esetén hatékonyak.

-          Rögzítések: a fájó ízület rögzítése sokszor önmagában csillapítja a fájdalmat. (pl. fásli, térd és csuklórögzítők, stb). Ezek használatáról is érdemes az orvost megkérdezni.

-          Mozgásterápia: A legtöbb mozgásszervi panasz kezeléséből nem hiányozhat a torna, a mozgás. Ez a kezelésben való aktív részvételt jelenti. Sok mozgásszervi probléma meggyógyul kizárólag mozgásterápia mellett. És semmilyen gyógyszer nem tudja helyettesíteni a tornát. A jó, egyénre szabott gyógytornának nincs mellékhatása.

-          Relaxációs technikák, meditáció, lélekre ható kezelések (pl. pszichológia): kiváló fájdalomcsillapító hatásúak, főleg krónikus panaszok esetén.

-     Egyéb terápiák: fizioterápiás kezelések, masszázs, akupunktúra, manuálterápia, stb.

Megelőzés: egészséges életmód, helyes táplálkozás, sok mozgás segítségével nagyon sok mozgásszervi betegség is megelőzhető. Erre fontos odafigyelni, mert ha nincs idő az egészségmegőrzésre, akkor egy idő után a betegség követel magának időt.

Felesleges gyógyszerszedés: sok gyógyszerhez, így a fájdalomcsillapítókhoz is hozzá lehet szokni. Krónikus fájdalom esetén fontos egyéb, gyógyszermentes megoldásokat keresni!

Amikor viszont kell a gyógyszer:

-          Bizonyos ízületi gyulladásoknál, amikor a gyógyszeres kezelés elmaradása maradandó károkat („nyomorékság”, egyéb súlyos betegségek, akár halál) okozna. Egyes betegségek hosszú távú gyógyszeres kezelést igényelnek.

-          Egyes erős akut – vagy krónikus fájdalmaknál, ha később a fájdalom nehezebben kezelhetővé válna.

-          Sokféle egyéni szempontot is figyelembe kell venni a terápia megtervezésénél. Egyénileg változó, hogy kinek mikor milyen terápia javasolható. Az egyéni szempontokat érdemes az orvossal átbeszélni.

A legtöbb fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő gyógyszer szedését egyszer abba kell hagyni, ha ez valamiért nem sikerül, fontos másféle terápiákat is bevonni a kezelésbe, vagy más megoldást keresni.

Aggodalom vagy kérdés esetén fontos ezeket a kezelőorvossal átbeszélni!

Jó egészséget kívánok!

Dr. Megyaszai Márta

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://mozgasszervi.blog.hu/api/trackback/id/tr1008908126

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása