Szinte mindenkivel előfordult már, hogy begörcsölt a vádlija. Éjjel erre ébredt, vagy egy mozdulat után feszült meg az izom. Iszonyú fájdalmas sokszor. És alig akar engedni...
Egyszer előforduló esettel nincs különösebb teendő. De mit lehet tenni, ha többször visszatér?
Miért görcsölhet be az izom? mit lehet ilyenkor tenni? és vajon megelőzhető-e?
Ezekre a kérdésekre válaszolok röviden.
Számos oka lehet a vádligörcsnek. Íme a legfontosabbak:
- egyes ionok hiánya (kalcium, magnézium, kálium). Ez a leggyakoribb ok.
- fáradt izom egy erősebb edzés után
- dehidratáció (a szervezett vízhiánya)
- keringési zavar, érproblémák
- idegrostbántalom miatt létrejövő görcs (derék betegségei, isiász, porckorongsérv, stb)
- bizonyos gyógyszerek szedése hajlamosít ilyen görcsre (vízhajtók, steroidok, és még számos más gyógyszer)
Mit tehetek görcs esetén?
A leggyorsabb segítség az izom nyújtása, és az ellentétes mozgást végző izmok megfeszítése. Óvatos lazító masszírozás is segít. Sajnos nincs más csodatrükk, de szerencsére egy ilyen görcs általában hamar szűnik.
Egy görcs esetén nem kell egyebet tenni, de ha visszatérően jelentkezik, fontos megvizsgálni az okokat, és annak megfelelő megoldást keresni.
Mit tehetek visszatérően jelentkező görcs esetén?
Ismert betegség esetén az orvos segít az adott betegségnek megfelelő megoldásban, mert ez betegségenként változó.
Ha nincs ismert betegség, vagy ismert ok, az első lépés az ionok pótlása. Mind a három iont pótolni szükséges, egyszerre. Kalciumból 4-5 napig napi 1000 mg-t érdemes bevenni (általában 500 mg-sak a tabletták és a pezsgőtabletták, bár van 200 és 300 mg-s is, erre oda kell figyelni) Magnéziumból napi 400-500 mg-ra van szükség, szintén 4-5 napig. Káliumot tablettában nem szabad szedni, mert a szívműködésre rossz hatással bír!!!! A pótlást ételből kell fedezni: a banánban és a mazsolában sok van. (A szervezet majd tudja, mennyit kell ezekből hasznosítani.) Napi 3 x1 adagra van szükség: 1 adag = 1 banán vagy egy kis marék mazsola. Kb 4 napig. Ez egy komplex ionkúra az izmok számára. Kiegészítő segítség lehet, ha B vitamin is kerül mellé, nem véletlenül van sokszor együtt a magnézium és a B 6 vitamin. Ritkán van csak szükség izomlazító, vagy fájdalomcsillapító gyógyszerre. Ilyet önállóan sose kezdjünk szedni, csak orvosi tanácsra!
Figyelem! vesekő hajlam esetén az ionkúra ellenjavallt. Itt is orvosi javaslat szerint érdemes lépni a terápiában.
Ha nincs ismert betegség, és az ionok nem segítenek, érdemes tovább vizsgálni a dolgot, és a talált problémának, betegségnek megfelelő kezelést kezdeni (pl. érbetegség esetén ezt kell kezelni, vízhajtók mellett jelentkező görcs esetén az orvos segít a káliumpótlás megtervezésében, isiásznál annak megfelelő pl. gyógyszeres terápia szükséges, stb... ilyen esetekben a terápia egyénileg eltér, nincs általános szabály.)
Figyelem!!
Bizonyos betegségek esetén illetve gyógyszerszedés mellett a fenti ionkúra ártalmas is lehet! Ha egyébként nem teljesen egészséges, mindig kérdezze meg orvosát milyen iont és vitamint pótolhat és mit tilos!
Hogyan lehet megelőzni a visszatérő vádligörcsöt?
Fontos szempontok:
- edzés előtt bemelegítés, utána alapos nyújtás (ez egyébként is fontos)
- megterhelőbb edzés után hagyjunk időt a regenerációra
- a kiegyensúlyozott táplálkozás elegendő iont juttat a szervezetbe. Sportcélok esetén olykor pótlás javasolt (ez sportonként, egyénenként változó, sok szempontot szükséges figyelembe venni).
- ha egy ionkúra nem segített, a fentebb már említett kivizsgálás és betegségspecifikus terápia szükséges.
Jó egészséget kívánok!
Dr. Megyaszai Márta