Mozgásban tart! Mozgás életmódról és mozgásszervi betegségekről mindenkinek

Mozgasszervi blog

Mozgasszervi blog

„Mindenem fáj” – A fibromyalgia

2016. január 25. - Márta Megyaszai

„Mindenem fáj”. Ezzel a panasszal meglehetősen gyakran keresik fel a mozgásszervi rendelőt. „Minden izmom, ízületem fáj. Fáradt, levert vagyok, ráadásul hónapok óta. Nem tudok egy jót aludni, reggel összetörten ébredek.” Orvosilag mégsincs betegségnek látható nyoma, minden negatív. Nem influenzás, nem lázas. Ha vérvétel történik, abban semmi érdemleges eltérés nincs. Az ízületek láthatólag nem gyulladtak…..

 

Mi akkor a baj?

 

Létezik egy olyan szindróma, melyre mindezek a panaszok és tünetek jellemzőek.

Ez a fibromyalgia.

 

Mit jelent ez a szó?

A „fibro” kötőszövetet, a „myo” izmot, az algia pedig fájdalmat jelent. Tehát egy izmokat és a környező kötőszöveteket érintő „fájdalombetegségről” van szó.  Előfordulási aránya 3% körül van és gyakoribb nők között.

 

Mi okozza a fibromyalgiát?

Erre még nincs pontos válasz, sok kutató dolgozik a kérdésen. A fájdalom érzékelésében és feldolgozásában van hiba.

 

Milyen tünetekkel jár?

-       Szerteágazó fájdalom, mely sokszor a nyaki – háti - deréktáji területen kezdődik, majd a végtagok felé is terjed. Olykor már kezdettől kiterjedt a fájdalom területe. Jellemző az izmok nyomásérzékenysége, nyomásérzékeny triggerpontok megléte, izomláz-szerű fájdalom.

-       Fáradtság- és kimerültség érzetével jár. (A krónikus fájdalom szindróma rokon betegség)

-       Gyakran előfordul alvászavar: rossz alvás, megviselt ébredés, nem tudja igazán kialudni, kipihenni magát.

-       Fejfájás, néha szívdobogásérzet előfordul.

-       Gyakran felborul a bélműködés, akár irritábilis bél szindróma is kialakulhat.

-       Pszichés tünetek, panaszok nagyon gyakoriak.

 

Milyen vizsgálatok szükségesek?

Fontos kizárni más betegségek lehetőségét, amik hasonló panaszokat okozhatnak. A panaszoktól függ, hogy milyen vizsgálatokra lehet szükség (vérvétel, röntgen, gócvizsgálatok, stb…).

 

Gyógyítható?

Krónikus problémáról van szó, mely hullámzóan jelentkezik, azaz jobb és rosszabb periódusok váltakoznak. Számos megoldás van, mellyel a fájdalom oldható, a betegség karbantartható, de olyan speciális gyógyszer nincs, ami egy csapásra meggyógyítja a betegséget.

 

Milyen terápiát ad az orvos?

Elsődleges és különösen hatásos a rendszeres, megfelelően összeállított torna, mozgásprogram. A gyógytorna ismerete mellett választhatunk olyan sportot, mely amellett, hogy élvezetes, a páciens megfigyelése szerint csökkenti a panaszokat.

Nagyon jók a különböző fizioterápiás módszerek: masszázs, elektroterápia, lézerkezelés stb. Jól oldja a panaszokat a gyógyfürdőkezelés.  Homeopátia, akupunktúra jól kiegészíti a kezelést.

Relaxációs és úgynevezett kognitív terápiával pszichoterapeuta segít a panaszok szüntetésében.

Bizonyos esetekben gyógyszeres terápia szükséges. Ne lepődjenek meg, hogy a fibromyalgiában hatásos fájdalomcsillapítók egy része a depresszió kezelésében is hatékony. De figyelem! Itt nem a depresszió kezeléséről van szó!

 

Mit tehetek én?

Bár nagyon kellemetlen, fájdalmas probléma a fibromyalgia, mely hosszan elkísér, de szerencsére nem súlyos, életet veszélyeztető betegség. Ezért ha megvan a diagnózis, fontos megnyugodni és „munkához látni”….

A rendszeres mozgás kihagyhatatlan, hiszen a mozgásszerveket mozgással kell gyógyítani, karbantartani. Meleg borogatásokkal, pakolásokkal, fürdőkkel, vagy akár szaunával csökkenthető a fájdalom. (Mozgásszerveket melegítő tippekről korábban írtam „Téli tippek” címmel.)

Aktívnak maradni és nem feladni a legfontosabb!

 

Jó egészséget kívánok!

 

Dr. Megyaszai Márta

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://mozgasszervi.blog.hu/api/trackback/id/tr338310684

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása